www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/aktuality/20217-detska-kucharka-slezskych-receptu.html

www.mesto-bohumin.cz/data/oko/oko_2017-04.pdf  -  příspěvek na straně 8

www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/videoarchiv/4829-detska-knizka-cesko-polskych-receptu.html

 
 
 
 
 
 
 

Vařonka, žurek, bryja. Děti z bohumínské školky umí vařit podle slezské kuchařky

Děti mají u stolečku všemožné kuchyňské náčiní a chystají se upéct pravý slezský drobenkový koláč. Šéfkuchařkou s nesmírnou mírou trpělivosti je učitelka Vilma Valentová Urbančíková. A jak podotýká, je ráda, když si děti k vaření mohou samy přivonět, ochutnat, zkusit, zda jsou jablíčka studená nebo teplá. Zážitkovou gastronomii můžete vyzkoušet nejen v luxusních hotelích nebo restauracích. V Bohumíně mají z vaření zážitek i děti v mateřské škole. Pečou a kuchtí tam podle speciální slezské kuchařky, kterou vydala škola společně se sousední polskou obcí. A zážitkem jsou už pouhé názvy receptů, tradiční jídla mají totiž jména ve slezském nářečí zvaném „po našimu“.

Bryja je starým tradičním pokrmem chudých. Do hrnce s vodou přidáme na měsíčky nakrájené jablka, hrušky, půlené švestky, trochu soli, skořice a krátce povaříme. Pak uděláme zákletku z zakysané smetany a mouky, přidáme k ovocnému základu a opět povaříme. Bryja chutná dobře podávaná s vařenými brambory.

„Vidíte, že je to hodně bavilo. Je to taková prožitková gastronomie,“ vysvětluje učitelka. V kuchyni vládne kuchařka Pavla, která děti vnímá jako roztomilou konkurenci. „Já už bych mohla tím pádem jít do důchodu, klidně mě můžou zastoupit,“ usmívá se. 

Učitelka Vilma Valentová s dětmi vaří podle originální slezské kuchařky, přitažlivé už jenom podle názvů – slezský bigos, ožure, vařonka. I ona sama má osobní zkušenost se slezským nářečím, pamatuje si například, že třeba orinkle byly náušnice, špigl zase zrcadlo. 

„Kořeny jsou hrozně důležité, vědět, odkud jsem a kam patřím, kde vlastně zůstávám. Každý člověk, který žije v nějaké zemi, by měl znát její historii,“ podotýká. 

O slezskou kuchařku je mezi rodiči takový zájem, že školka chytá další vydání. 

Autor:  Andrea Čánová

www.rozhlas.cz/radiozurnal/zajimavosti/_zprava/1707637

youtu.be/F4on5swQO9A?t=278

www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/aktuality/21378-setkani-generaci-s-vuni-vanocniho-cukrovi.html

youtu.be/B1XsvdojI24?t=1295